Full List Of Winners At The 2019 Sound City MVP Awards

0 318

The annual Soundcity MVP Awards (3rd Edition), was held at the Eko Convention Centre in Lagos state, Nigeria on Saturday night.

The event which rewards exceptional performance and hard work in the music industry had this year’s edition graced by numerous high ranking artists from across the African continent.

Musicians that performed at the awards ceremony included Idowest with his popular street vibe “Shepeteri,” followed by the likes of Slim Case, Miz Kiss, Skibi, Victor Ad, Oladips, Teniola and several A-list artistes like Jidenna, Burna Boy, Patoranking, and Tiwa Savage.

Also, the most nomination was contended by Wizkid, Burna Boy, and Davido in the 15 categories but in the end, Burna Boy had the highest number of awards with Wizkid and Davido bagging an award each.

Here is the full list of winners:

(1) VIEWERS CHOICE

SOMISO – WANDE COAL – WINNER

YE – BURNA BOY

DROGBA – AFRO B

SCIENCE STUDENT – OLAMIDE

FEVER – WIZKID

SOCO – STARBOY FT WIZKID, TERRI, SPOTLESS & CEEZA MILLI

KUPE DANCE – A STAR

MAGUN (RMX) – NINIOLA FT. BUSISWA

AVAILABLE – PATORANKING

TIWA’S VIBE – TIWA SAVAGE

(2) LISTENERS CHOICE

YE – BURNA BOY – WINNER

CLUB CONTROLLER – PRINCE KAYBEE FT LASOULMATES

KATIKA – NAVY KENZO FT. DIAMOND PLATNUMZ

SOCO – STARBOY

WETIN WE GAIN – VICTOR AD

KWANGQARU – HARMONIZE FT DIAMOND PLATNUMZ

FAKE LOVE – WIZKID & DUNCAN MIGHTY

CONFUSION – KUAMI EUGENE

CCTV – KING PROMISE FT. MUGEEZ, SARKODIE

ASKAMAYA – TENI

(3) BEST GROUP OR DUO

NAVY KENZO – WINNER

DISTRUCTION BOIZ

SAUTI SOL

MICASA

MAFIKIZOLO

SHOW DEM CAMP

R2BEES

TOOFAN

GOLD FISH

REGGIE N’ BOLLIE

(4) BEST NEW ARTISTE

TENIOLA – WINNER

KIDI

SHO MADJOZI

ODUNSI

PERUZZI

KIDA KUDZ

SHANE EAGLE

KING PROMISE

KWESI ARTHUR

MBOSSO

(5) BEST COLLABORATION

SOCO – STARBOY FT WIZKID, TERRI, SPOTLESS & CEEZA MILLI – WINNER

MAKHE – DJ MAPHORISA, DJ SIMBA FT MOONCHILD SANELLY

JIBEBE – DIAMOND PLATNUMZ, MBOSSO, LAVA LAVA

KATIKA – NAVY KENZO FT. DIAMOND PLATNUMZ

ISSA GOAL – NAIRA MARLEY, OLAMIDE, LIL KESH

SPIRIT – KWESTA FT WALE

FAKE LOVE – WIZKID AND DUNCAN MIGHTY

CLUB CONTROLLER – PRINCE KAYBEE FT LASOULMATES

SAID – NASTYC & RUNTOWN

AMAKA – 2FACE IDIBIA FT. PERUZZI

(6) DIGITAL ARTISTE OF THE YEAR

MR EAZI – WINNER

DAVIDO

TIWA SAVAGE

BURNA BOY

CASSPER NYOVEST

VANESSA MDEE

FALZ

WIZKID

DIAMOND PLATNUMZ

YEMI ALADE

(7) VIDEO OF THE YEAR

HEAL THE WORLD — PATORANKING – WINNER

GRINGO – SHATTA WALE

MIDNIGHT DRUM – A PASS, ROUGE, FIK FAMEICA

SHORT N’ SWEET – SAUTI SOL

YE – BURNA BOY

FEVER – WIZKID

SURRENDA – ADEKUNLE GOLD

SCIENCE STUDENT – OLAMIDE

KING – NASTY C FT A$AP FERG

KSAZOBALIT – CASSPER NYOVEST

(8) BEST POP

DAVIDO – WINNER

KIZZ DANIEL

FALLY IPUPA

TIWA SAVAGE

YEMI ALADE

DIAMOND PLATNUMZ

MAYORKUN

WIZKID

KUAMI EUGENE

MR EAZI

(9) BEST FEMALE MVP

BUSISWA – WINNER

SIMI

NINIOLA

TIWA SAVAGE

YEMI ALADE

SHEKHINAH

EFYA

BECCA

LADY ZAMAR

MAUA SAMA

(10) BEST MVP MALE

BURNA BOY – WINNER

NASTY C

MR EAZI

OLAMIDE

A.K.A

SHATTA WALE

HARMONIZE

DIAMOND PLATNUMZ

DAVIDO

WIZKID

(11) AFRICAN PRODUCER OF THE YEAR

PHANTOM – WINNER

KILLERTUNES

JULZ

SARS

NAHREEL

NORTHBOI

DJ TIRA

SPEROACHBEATZ

FRESH VDM

KEL P

(12) AFRICAN DJ OF THE YEAR

DJ NEPTUNE – WINNER

BLACK COFFEE

DJ SPINALL

DJ MIC SMITH

DJ KAYWISE

DJ XCLUSIVE

PRINCE KAYBE

DJ ARAFAT

DJ MAPHORISA

DJ VYRUSKY

(13) BEST HIP HOP       

AKA – WINNER         

M.I ABAGA

KHALIGRAPH JONES

NASTY C

KWESI ARTHUR

PHYNO

SARKODIE

KWESTA

FALZ

MEDIKAL

(14) SONG OF THE YEAR

YE – BURNA BOY – WINNER

SHORT & SWEET – SAUTI SOL FT NYASHINKI

AFRICAN BEAUTY – DIAMOND PLATNUMZ FT. OMARION

SOCO – STARBOY FT WIZKID, TERRI, SPOTLESS & CEEZA MILLI

KATIKA – NAVY KENZO FT. DIAMOND PLATNUMZ

MAKHE – DJ MAPHORISA, DJ SIMBA FT MOONCHILD SANELLY

SKELETON MOVES – MASTER KG

ASSURANCE – DAVIDO

AMAKA – TUFACE IDIBIA

KWANGWARU – HARMONIZE FT. DIAMOND PLATNUMZ

(15) AFRICAN ARTISTE OF THE YEAR

BURNA BOY –WINNER

DAVIDO

SARKODIE

YEMI ALADE

A.K.A

TIWA SAVAGE

WIZKID

DIAMOD PLATNUMZ

NASTY C

OLAMIDE

Recipients of awards for innovation and excellence in:

(1) Business Entrepreneurship – Ladipo Lawani.

(2) Sport – Ahmed Musa.

(3) Fashion – Papa Oyeyemi.

(4) Social Entrepreneurship and Digital Influence – Bolatito Ovia.

(5) Community and Soco-Political development – Ebenezer Wikina.

(6) Creative Arts – Clarence Peters.

Read Similar Posts:

Leave A Reply

Your email address will not be published.